Wpływ środków masowego przekazu

Powinniśmy zrozumieć, że środki masowego przekazu wywierają olbrzymi wpływ. Oddziaływują na to, jak widzimy świat, jak myślimy, jak rozmawiamy, co zakładamy na siebie, co jemy, co uważamy za ważne i nieważne, co jest modne, co nie — praktycznie na każdy aspekt życia.
Jednym z najpotężniejszych środków przekazu jest telewizja. Nawet gdyby producenci i specjaliści od reklamy, odpowiedzialni za treść programów telewizyjnych, nie byli komunikatywni — a tak nie jest — to sama ilość czasu, jaką spędzamy przed telewizorem, sprawiłaby, że znaleźlibyśmy się pod jego silnym wpływem. Według A. C. Nielsen Company, agencji zajmującej się sprawami telewizji, w przeciętnej amerykańskiej rodzinie telewizor włączony jest przez siedem godzin w ciągu dnia. Daje to niemalże pięćdziesiąt godzin tygodniowo! Przeciętny młody człowiek, w wieku od dwunastu do siedemnastu lat, ogląda telewizję przez 23 godziny tygodniowo! Programiści komputerowi mają swoje hasło, które można tutaj zastosować: „Śmieci włożysz, śmieci otrzymasz”. Biblia mówi coś podobnego w Księdze Przysłów 23,7: „Jak człowiek myśli w sercu swoim, taki jest” (tłum. z wersji ang.). Oba te stwierdzenia oznaczają, że otrzymujemy — zarówno w przypadku człowieka, jak i komputera — to, co wkładamy. Innymi słowy, to, czym my sami i nasze dzieci napełniamy swoje umysły, w dużym stopniu decyduje o tym, co wychodzi z nas w postaci myśli, postaw, słów i czynów. Na podstawie samej ilości czasu, jaki nasze dzieci spędzają przed telewizorem, możemy stwierdzić, że wywiera on wielki wpływ na ich życie kształtując to, kim są i kim będą.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)