Wpajaj odpowiedzialność

Uczenie dzieci odpowiedzialności w stosunkach z rodzicami spowoduje, że będą umiały przyznać się do błędu i wziąć na siebie jego konsekwencje. Nie mówię tutaj tylko o odpowiedzialności dzieci wobec ciebie — to jest połowa całej historii — mówię też o twojej odpowiedzialności wobec nich.
Poprosiłem moje dzieci, aby pomagały mi być jak najlepszym rodzicem, pokazując mi dziedziny, w których mogę się poprawić. Proszę je również, aby zwracały mi uwagę, gdy mówię lub robię coś sprzecznego z tym, czego próbuję uczyć. Nie tak dawno temu wszyscy wybieraliśmy się na posiłek do baru szybkiej obsługi. Wszyscy — z wyjątkiem Kelly — chcieli pojechać do tego samego miejsca. Zdenerwowana Kelly powiedziała kilka uszczypliwych uwag na temat miejsca, które wybraliśmy. Zwróciłem jej uwagę, że jej postawa i słowa są niewłaściwe. W końcu doszliśmy do kompromisu uzgadniając, że Dottie i ja zabierzemy Kelly do miejsca, które ona lubi, a reszta idzie do pierwszej restauracji. Gdy dojechaliśmy, powiedziałem: „Wszyscy wysiadają na ohydne żarcie!” Kelly natychmiast zwróciła mi uwagę, że zrobiłem właśnie coś, za co wcześniej ją zganiłem. Miała rację. Z trudem przełknąłem ślinę i podziękowałem jej za zwrócenie mi uwagi na niekonsekwencję. Nie tylko pomogła mi być bardziej odpowiedzialnym, lecz także dała mi okazję do pokazania, jak powinna reagować, gdy ktoś jej zwróci uwagę.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)