SPRÓBUJ SAM Sposoby budowania zdrowej więzi rodzic — dziecko

Oto sześć następnych:
1. Gdy w ciągu dnia myślisz o rzeczach, które mógłbyś powiedzieć swoim dzieciom, zapisuj je na wielkich kartkach papieru, na przykład: „Wyglądałaś dzisiaj wspaniale w swoim zielonym sweterku”; „Dziękuję za pomoc przy myciu samochodu”; „Dziś wieczorem pójdziemy kupić nowe tenisówki”. Potem możesz kłaść te kartki w umówionym miejscu, na przykład na półce w kuchni, gdzie dzieci będą mogły znajdować je każdego dnia.
2. Po kolacji weź swój kalendarz. Pokaż swojej rodzinie godziny, w których nie masz żadnych zajęć w ciągu następnych dwóch tygodni, i wpisz ich imiona w miejsca, które uzgodnicie. Potem zrób im niespodziankę powtarzając to w następnych dwóch tygodniach. Spróbuj zorganizować wspólne śniadanie w sobotę lub niedzielę, wspólny lunch lub wspólną godzinę przed obiadem w dniu, w którym wcześniej wychodzisz z pracy. Niech dziecko zadecyduje o tym, jak spędzicie ten czas.
3. Czy dobrze znasz swego nastolatka? Czy mógłbyś z łatwością odpowiedzieć na pytania: Jaką książkę teraz czyta? Jaki jest jego ulubiony program telewizyjny, piosenkarz, piosenka? Jak nazywają się jego nauczyciele? Kto jest jego najlepszym przyjacielem? Jakie jest jego największe, niespełnione pragnienie? Jakie cechy jego przyjaciele najbardziej w nim podziwiają? Co z tobą lubi robić najbardziej? (Czy robiliście to ostatnio?) W czym uważa, że jest najlepszy? Jeżeli są pytania, na które nie mógłbyś z łatwością odpowiedzieć, porozmawiaj na tematy, których dotyczą, gdy w następnym tygodniu zabierzesz go na śniadanie.
4. Czy nie mógłbyś zabrać ze sobą jednego dziecka w podróż służbową? Z początku może się to wydawać absurdalne, ale czy istnieje jakiś lepszy sposób dobrej zabawy z dzieckiem, okazania mu jego ważności i dania okazji do zrozumienia twojej pracy i „realnego świata”? Przedstaw podstawowe zasady, które umożliwią połączenie obecności dziecka z celami podróży. Jeżeli opuści kilka dni w szkole, niech weźmie ze sobą podręczniki, aby uczyło się, gdy ty będziesz zajęty. Zaplanuj czas na odwiedzenie jakiegoś historycznego miejsca lub na udział w jakiejś szczególnej imprezie. Pewien ojciec postawił sobie za cel zabieranie w taką podróż każdego dziecka przynajmniej raz w roku.
5. Zasadź drzewko na cześć każdego ze swoich dzieci w dniu ich najbliższych urodzin. Dziecko będzie miało coś, o co będzie mogło się troszczyć. Drzewko będzie mu przypominało ten szczególny dzień i będzie interesującym motywem dotyczącym przyszłości, gdy oboje — ono i drzewko — będą rosnąć.
6. Wynagradzaj twórczość dziecka wieszając w widocznych miejscach jego prace, na przykład rysunki umieść: a) na ścianie, w miejscu, gdzie jest najwięcej śladów jego palców; b) oklej rysunek przezroczystą taśmą klejącą (aby łatwo zmieniać rysunki, możesz wykorzystać plastikowe koperty); c) na stole pod przezroczystym obrusem plastikowym; d) pod szkłem na stoliku do kawy; e) na ścianie w pokoju rodzinnym, w ramce, której tylną część można łatwo zdjąć (będziesz mógł co miesiąc wkładać inny rysunek); f) te, które chcesz zachować, pokryj warstwą lakieru do włosów w celu ich utrwalenia.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)