Sposoby przedstawienia dziecku powodów powiedzenia „nie”

1. Znajdź okazję do rozmowy z dzieckiem o treściach tego rozdziału. Mamy tendencję do dyktatorskiego podejścia, o wiele lepiej jednak jest dyskutować i proponować. „Czy myślałeś kiedyś o tym, że …?” To dobry początek. Rozmowy takie powinny być nieformalne. Szukaj naturalnych okazji. Będzie to wymagało od ciebie czujności i gotowości. Nastolatki są bardziej chętne do rozmowy, gdy ma ona charakter spontaniczny i odbywa się w luźnej atmosferze. Dlatego staraj się jak najlepiej wykorzystać pojawiające się okazje.
2. Może się to wydawać dziwne, ale nastolatek potrzebuje przećwiczyć udzielanie negatywnej odpowiedzi na najczęstsze hasła wykorzystywane dla wywierania presji współżycia seksualnego. Presja seksualna jest prawdopodobnie jedną z najpoważniejszych rzeczy, której musi stawić czoło, i często jedną z najcięższych do zwyciężenia. Nikt nie mówi, że będzie to łatwe. Powiedzenie „nie” jest często trudniejsze niż zerwanie związku z drugą osobą, zwłaszcza gdy wiadomo, że „tak” mogłoby go uratować, przynajmniej na pewien czas. Gdy jest się pod presją, nie jest łatwo trzymać się swoich przekonań.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)