Sposoby na zmianę punktu widzenia młodzieży

Dla starszych dzieci
1. Spojrzenie chrześcijańskie różni się od spojrzenie światowego. Omów tę kwestię z dziećmi nie po to, aby ustalać szczegóły, lecz aby dostrzec sam fakt. Następnie pozwól dzieciom rozpoznać praktyczne różnice między nimi. Zawrzyj z dziećmi przymierze, w którym ty i one zobowiążecie się do postępowania zgodnie z chrześcijańskimi wartościami.
2. Pewnego wieczoru, jeszcze w tym tygodniu, zbadaj wartości uznawane przez członków rodziny prosząc każdego, aby w swoim pokoju przez pięć minut pomyślał nad odpowiedzią na pytanie: „Gdyby powódź, huragan lub pożar miały zniszczyć nasz dom i wszystko, co w nim jest, co starałbyś się uratować?” Gdy się ponownie zgromadzicie, każdy niech powie, co zabrałby i dlaczego. Na koniec porozmawiajcie o tych rzeczach, bez których wasza rodzina mogłaby sobie poradzić. Zastanówcie się też nad znaczeniem takiej myśli: „Są ludzie, którzy wiedzą, ile co kosztuje, ale nie wiedzą, ile coś jest naprawdę warte”.
3. Aby zachęcić dzieci do myślenia o uczciwości, porozmawiajcie na temat artykułu z gazety na temat różnych nieuczciwości. Pomóż nastolatkom rozpoznać motywy tych czynów. Tak nimi pokieruj, aby zobaczyli, że bez uczciwości i szczerości nie zajdziemy w życiu daleko — w szkole, rodzinie, małżeństwie, w życiu społecznym i politycznym.
4. Jeżeli chcesz stworzyć dobrą okazję do rozmowy z dzieckiem, zaproś je na posiłek. Istnieje niewielu młodych ludzi, zwłaszcza płci męskiej, którzy zrezygnują z dobrego jedzenia.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)