Sposoby budowania u dziecka dobrego obrazu siebie samego

Kształtowanie zdrowego obrazu siebie podobne jest do uczenia się pokory — nie da się tego zrobić zajmując się tylko tym jednym. Nie możesz postanowić sobie: „Będę bardziej pokorny”. Nie wystarczy też powiedzieć: „Będę miał zdrowszy obraz siebie”. Możesz jednak pracować nad pewnymi rzeczami — robić to, co potrafisz, to, co jest dobre, dzielić się swoją wiarą, być wdzięcznym — które pomogą ci kształtować zdrowy obraz siebie. Oto kilka pomysłów:
1. Aby pokazać swojemu nastolatkowi, że go kochasz, potrzebne są oprócz słów także czyny. Oto dziewięć sposobów okazywania miłości nastolatkowi: Róbcie razem różne rzeczy, na przykład: wybierzcie się na wycieczkę rowerową, pieszą wędrówkę z plecakami, zagrajcie w tenisa, frisbee, róbcie też i inne rzeczy, które on lubi. Przychodź na ważne wydarzenia, w których on uczestniczy, np. szkolne zawody sportowe, gry, występy. Z entuzjazmem ucz go prowadzić samochód. Pomóż mu znaleźć dobrą pracę. Podwieź go na randkę lub z radością, bez narzekania, pożycz mu samochód, zwłaszcza w sytuacji niewygodnej dla ciebie. Słuchaj jego ulubionej muzyki i wyrażaj się o niej z szacunkiem. Staraj się poznać jego przyjaciół i ich życie. Obdarzaj go szczodrze swoim czasem, obecnością i uczuciami. Przyznawaj się do własnych wad i błędów — to zapobiegnie powstawaniu dystansu między wami.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)