Dlaczego młodzież zgadza się na współżycie seksualne?

Młodzi ludzie zawsze znajdowali się pod presją współżycia seksualnego. Być może A- dam nie powiedział do Ewy: „Jeżeli mnie kochasz, pójdziesz ze mną do łóżka”, ale jestem pewien, że wkrótce ktoś wymyślił to hasło. Dzisiaj hasła takie są skuteczniejsze niż kiedyś, ponieważ młodzi ludzie są spragnieni przyjaźni. Rozpaczliwie wołają o miłość. Przeczytaj wypowiedź pewnej młodej osoby:
W wieku czternastu lat zaczęłam chodzić z osiemnastoletnim chłopakiem. Po miesiącu powiedział mi, że mnie kocha i musi „mnie mieć”. Powiedział, że jeśli go kocham, będę z nim współżyła. Jeżeli zaś nie, to on nie może opanować swojego pragnienia posiadania mnie i będzie musiał ze mną zerwać. Co myślałam mając czternaście lat? Wiedziałam, że seks przed małżeństwem jest zły. Nie chciałam stracić swojego dziewictwa. Równocześnie bardzo pragnęłam, aby kochał mnie mężczyzna (…). W końcu uległam. Później czułam się winna. Pamiętam, że szlochałam w łóżku wieczorem, gdy wróciłam do domu po randce z moim chłopcem. Bardzo chciałam odzyskać swoje dziewictwo, ale ono przeminęło na zawsze. Poczucie własnej wartości z pewnością nie poprawiło się, lecz osłabło. Potrzebowałam miłości mojego chłopca bardziej niż kiedykolwiek. Zaczęłam czuć się wewnątrz tak bardzo samotna, nie miałam nikogo, do kogo mogłabym się zwrócić. Z pewnością zaufaną osobą nie był mój ojciec, który znienawidziłby mnie, gdyby dowiedział się, jaką straszną rzecz zrobiłam.Po dwóch latach zerwałam z moim chłopcem, wkrótce jednak miałam następnego i przechodziłam z nim przez to samo. Potem z następnym. Czy czułam się bardziej bezpieczna? Nie. Byłam zabawką w rękach mężczyzn, gdyż bardzo chciałam znaleźć kogoś, kto by mnie kochał bezwarunkowo.Czy nie jest to ironiczne? Właśnie to, czego szukałam — bezwarunkowa miłość — było mi ofiarowane na zasadzie warunkowości. „Jeżeli mnie kochasz, zrobisz to”.
Teraz mam dwadzieścia siedem lat. Jakieś sześć miesięcy temu napisałam w swoim notatniku taką modlitwę: „Panie, czuję się dzisiaj samotna. Myślę o tych wielu chwilach w życiu, gdy czułam się samotna, ogromnie samotna — tak, jakbym była tutaj całkiem sama”. Uświadomiłam sobie, że tęsknię za „tatusiem”. Chciałabym zawołać go w cierpieniu i usłyszeć, jak mówi: „Rozumiem cię, córko”. Nigdy nie mogłam w ten sposób zwrócić się do taty. Jestem więc samotna, bez powiązania z przeszłością.Potem pomyślałam o młodej dziewczynie, która właśnie tego wieczoru straci swoje dziewictwo szukając miłości, miłości swego taty. Chciałabym móc jakoś zatrzymać ją i powiedzieć jej, że nigdy nie znajdzie tej miłości w innym mężczyźnie. Jak bardzo ból rozdziera mi serce, gdy myślę o tej dziewczynie (…), o sobie sprzed wielu laty. Moje życie było poszukiwaniem miłośd mojego ojca. W Jezusie się odnalazłam i jestem kochana — na zawsze.Co więc chciałabym powiedzieć rodzicom o płciowości ich dziecka? Jest ona bezpośrednio związana z tym, co dziecko myśli o sobie. Jeżeli nie znajduje w domu tej miłości, której potrzebuje, pójdzie szukać jej gdzie indziej. Zawsze będzie to jednak tani środek zastępczy tego, czym mogłaby być prawdziwa miłość ojca (…).
Czy twoja mała dziewczynka otoczona jest miłością ojcowską? Jeżeli nie, proszę cię, zmień to. Pójdź do niej i powiedz jej, że ją kochasz. Powiedz jej, że jest dla ciebie najcenniejszą dziewczynką na świecie. Myślisz, że jest zbyt późno? Nigdy nie jest za późno. Nie byłoby za późno, nawet gdyby miała dwadzieścia siedem lat.Słowa te napisała jedna z uczestniczek konkursu na esej zatytułowany: „Napisz, co nosisz w sercu”, ogłoszonego w ramach kampanii „Dlaczego mam czekać?”. Otrzymaliśmy ponad tysiąc esejów. Wiele z nich dotyczyło pytania: „Dlaczego ludzie w twojej grupie wiekowej podejmują aktywność seksualną?” Jednym z najwyraźniejszych powodów było poszukiwanie miłości ojcowskiej. Byłem również zdumiony wielką liczbą powodów podjęcia przedmałżeńskiego współżycia seksualnego. Oto niektóre z najczęściej przedstawianych przez samą młodzież.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)