Co mówić?

Jeśli chodzi o to, czego powinniśmy uczyć dzieci w określonym wieku, praktyczna zasada polega na tym, że drobne pytania zasługują na drobne odpowiedzi, wielkie pytania — na wielkie odpowiedzi, a szczere pytania — na szczere odpowiedzi. Innymi słowy, dostosuj to, czego
uczysz, do wieku i pytań, które dziecko zadaje. Zasypywanie małego dziecka zbyt dużą liczbą informacji może wywołać zamęt i niepokój.
Pewien siedmiolatek zapytał matkę: „Skąd ja się wziąłem?” Matka, jak często się dzieje w takiej sytuacji, popadła w zakłopotanie i starała się dość szczegółowo odpowiedzieć na to pytanie. Chłopiec zdziwił się i gdy matka skończyła, rzekł: „A Tommy mówił, że pochodzi z Filadelfii”.
Po pierwsze, ucząc dzieci powinniśmy używać właściwego języka od samego początku. Nazywaj członek — członkiem, a pochwę — pochwą. Nie korzystaj z żadnych sprytnych zdrobnień. Przede wszystkim dlatego, że dzieci i tak będą o tym słyszeć. Ucz właściwych nazw, aby dzieci wiedziały, co one oznaczają. Po drugie, chcemy nauczyć nasze dzieci szacunku dla seksu i małżeństwa, którego jest częścią. Szacunek okazywany jest przez korzystanie z właściwego języka, nie slangu czy wulgaryzmów, które dzieci przyjęłyby, gdybyśmy pozostawili je same sobie w dziedzinie seksu. Wybór języka zabarwia nasze myślenie. Jeżeli na przykład chłopiec zaczyna myśleć i mówić o swoim członku używając wulgarnych określeń stosowanych przez świat, to kształtuje w sobie obraz seksu jako czegoś taniego i wulgarnego — czegoś całkowicie innego niż cudowny wyraz miłości małżeńskiej, jak Bóg to zamierzył. Po trzecie, chcemy nauczyć dzieci właściwych nazw, ponieważ gdy będziemy zbyt zakłopotani, aby powiedzieć na przykład „pochwa”, dzieci przejmą nasze uczucia i również będą odczuwać zakłopotanie, co będzie utrudniało im szczerą i pełną szacunku rozmowę o seksie.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)