Chwal

Chwalenie dziecka za to, kim jest, daje mu poczucie wartości i znaczenia. Dzieci potrzebują wiedzieć, że rodzice cenią je za to, kim są. Nastolatki mówiły mi jednak o innych faktach. Wielu młodych ludzi uważa, że rodzice zawsze doszukują się w nich błędów, podkreślają to, co robią źle, przypominają im ciągle o sprzątaniu swojego pokoju, myciu naczyń itd. Dottie i ja świadomie staramy się znajdować w naszych dzieciach rzeczy godne pochwały. Musieliśmy pracować, aby wytworzyć w sobie taki nawyk. Naszym mottem stało się zdanie: „Spróbuj przyłapać je na czymś dobrym”. Bądź „poszukiwaczem dobra”. Szukaj dobrych rzeczy, które robi twoje dziecko, a gdy znajdziesz, nie wahaj się z wyrażeniem pochwały.
Bądź szczery, gdy chwalisz. Ludzie — a zwłaszcza dzieci — potrafią wyczuć nieszczerość. Nie powinniśmy fałszywie chwalić tylko dlatego, że powinniśmy znaleźć coś, za co można by je pochwalić. Jeżeli dobrze się przyjrzymy, na pewno znajdziemy wiele rzeczy, które dzieci mówią i robią, a które będziemy mogli szczerze pochwalić.

Witaj na moim blogu! Jestem nauczycielką w Liceum, wiem jak ważna dla człowieka wchodzącego w dorosłość jest wiedza jaką posiada. Serwis poświęcony jest edukacji o rozwojowi. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do śledzenia serwisu na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)